İstanbul’dan fazla uzaklaşmaya gerek kalmadan yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kurtulmak için tatile çıkabilirsiniz. Büyük adanın en çok ziyaret edilen plajlarından biri olan Büyük ada prenses koyu plajı, keyifli bir tatile çıkmak için ideal adreslerden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri, sakin yapısı ve huzurlu atmosferi ile herkesin mutlaka görmesi gereken sayılı yerlerden biri olmuş durumundadır.

Büyükada’nın en popüler ve büyük plajı Büyük ada prenses koyu plajıdır. Güneşin ve denizin tadını doyasıya alacağınız bu plajda aynı zamanda adanın manzarasını en iyi şekilde izleme fırsatı elde edebilirsiniz. Rahat bir yapıya sahip olan plajı, keyifli bir şekilde zaman geçirebileceğiniz yapısı ile oldukça beğeneceğiniz bu adres aynı zamanda aile boyu tatil için incelemeniz gereken yerlerden biri olacaktır.

Temiz bir denize sahip olan bu plajın kumsalı da oldukça hijyeniktir. Denize girmek için en uygun yerlerden biri olarak gösterilen bu plajın sahip olduğu sakin ve temiz su, derin olmayan yapısı ile yüzmek isteyenler için ideal noktalardan biri olarak gösteriliyor. Bu özelliklere ek olarak plajın etrafında konumlandırılmış olan tesisler ile tatile özel olan her türlü ihtiyacınızı sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Plajın çevresinde soyunma kabinleri, wc, duş alanları, kafe ve restoranlar bulunuyor. Bunlar vasıtasıyla ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz söz konusu bir hale gelirken, sahip olduğu zengin sayıda yiyecek ve içecek çeşidiyle de sizden tam not alabilir.

Büyükada’da denize girmek için tercih edilebilecek en gözde yerler arasında bulunan bu plaj, çevre plajlarının aksine daha temiz ve eğlenceli bir yapıya sahiptir. Burada sunulan çeşitli aktiviteler üzerinden eğlenceli birkaç saat geçirebilir ve ailenizle birlikte hoş bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Yediden yetmişe herkesin uğrak yerlerinden biri olan bu adres İstanbul’un haricinde diğer bölgelerden gelen tatilcilerinde yöneldiği yerlerden biri olmaktadır.

Büyük ada Prenses Koyu Plajı Giriş Ücretleri

Ada tatili için tercih edebileceğiniz bu adreste hafta içi ve hafta sonunda farklı giriş ücretleri uygulanıyor. Hafta içinde giriş ücreti 35 TL olurken, hafta sonunda giriş ücreti 40 TL olmaktadır. Eğer tercihinizi loca kiralamaktan yana kullanırsanız, giriş ücreti ödemeden sadece loca ücretini ödemeniz yeterlidir.

Loca için belirlenen fiyat ise hafta içi 250 TL, hafta sonu ise 300 TL’dir. Büyükada plajı bu tarz fiyatlara sahip olurken, haftanın belirli günlerinde daha sakin olduğunu, hafta sonlarında ise kalabalık ve hareketli bir yapıya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Büyük ada Gezilecek Yerler

Büyük ada gezilecek yerler konusunda da pek çok seçeneği bünyesinde bulunduruyor. Özellikle tatile biraz renk katmak ve daha zengin bir hale getirmek isteyenler duraklar arasına bu adresleri de ekleyebilirler.

Aya Yorgi kilisesi ve manastırı:

Bu adreste nereyi gezmeli sorusunu soranların mutlaka incelemesi gereken adreslerin başında bulunuyor. 1751 yılında kilise olarak açılan bu adres, uzunca bir süre ise manastır olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Ortodoks inancında önemli bir yere sahip olan bu kilise, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Hristiyanlıkta özel günler arasında bulunan 23 Nisan ile 24 Eylül tarihlerinde ise buraya olan ziyaretlerin fazlalaştığı bilinen durumlar arasındadır. Özellikle yabancı turistlerin büyük bir ilgisini çeken bu dönem, kilisenin en kalabalık haline şahit olabilirsiniz. Buranın farklı atmosferi ve eşsiz manzarası buraya olan ulaşımı boşuna çıkarmayacaktır.

Adalar Müzesi:

2010 yılında Adalar Belediyesinin desteği ile açılmış olan bu müze, bölgede mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Burada adalara dair pek çok tarihi eseri görebilmek söz konusu bir hale gelirken, aynı zamanda Osmanlı dönemine dair olan her türlü belge ve kayıtları da rahatlıkla bulabilmeniz mümkün bir konu haline gelmiş durumdadır.

Özellikle tarihe düşkün bir yapınız bulunuyorsa ve farklı bir zaman aralığı yaşamak isterseniz gezi planınıza mutlaka bu müzeyi eklemeyi düşünmelisiniz. Adalar müzesi sadece Pazartesi günü kapalı durumdadır. Bu günün haricinde haftanın her günü bu müzeyi ziyaret etmek için harekete geçebilirsiniz. Ziyaret saatleri ise sabah 9 ile akşam 18 arasıdır.

Çarşambaları müzeye girişler ücretsiz olurken, bu günlerin dışında ise giriş ücretleri 5 liradır. Kış mevsiminde müzenin farklı bir giriş saati bulunuyor. Kış mevsimine özel olarak 10 ile 17 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Adakule:

Adanın en iyi manzarasına ulaşmak için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu nokta eşsiz bir manzaranın içine geçiş yapmanıza neden olacaktır. Gezginlerin uğrak noktalarından biri olarak ön plana çıkan bu adres, 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü eşliğinde yeniden restore edilmiş bir yapıdır.

Öte yandan bu yapıda halen toplantı ve düğün gibi organizasyonların düzenlendiğini de belirtmek gerekiyor. 700 metre kadar yürüdükten sonra erişebileceğiniz bu kule, fotoğraf çekmek içinde en uygun adreslerden biri durumundadır.

Ada Sokakları:

Birbirinden özel eserleri görmek için ziyaret etmeniz gereken bu sokaklar, sahip olduğu atmosferle hayranlık uyandıracak seçeneklerden biridir. Gösterişli eserleri bünyesinde bulunduran bu adres, yürüyüş yapmak isteyen için uygun ortamlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Burayı aynı zamanda fayton veya bisikletle gezmeyi tercih edebilirsiniz. Doğa ve tarihin iç içe olduğu bu sokaklar bu tarz bir gezi arayışında olanlar için ideal bir yapıya sahiptir. Bu adresi ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı ise ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu zaman aralığında bu adresi ziyaret edenler ise oldukça eşsiz kareler yakalayabilirler.

Tarihi Köşkler:

Bir kısmı otel olarak kullanıma açılan bu eser, ziyaretçilerine hoş bir zaman aralığı geçirmeyi vaat ediyor. Büyükada’nın en cazip yerlerinden biri olma özelliği taşıyan bu köşk, 1900’lü yılların başında tamamlanmıştır.

Sahip olduğu zarif mimari ve görsellikle bir hayli dikkat çekici olan bu köşk ziyaretçilerin beğenisini fazlasıyla karşılıyor. Adanın sahip olduğu zenginliklerini görmeden geziyi sonlandırmak ise oldukça büyük bir eksiklik olabilir. Bu nedenle mutlaka gezi planına bu adreslerinde eklenmesi önerilmektedir.

Dilburnu Piknik Parkı:

Bu piknik alanı, adanın doğal güzelliklerini en yakından görmek için ziyaret etmeniz gereken adreslerden biridir. Huzurlu ve sakin bir zaman aralığı geçirmenize yardımcı olacak bu adres, sahip olduğu eşsiz manzarası ve temiz havasıyla beğenileri topluyor. Çocuklar içinde uygun noktalar arasında bulunan bu piknik alanında oyun parkları gibi çeşitli aktivite yerleri de bulunuyor. Bunun yanında tatilcilerin mangal yapması içinde ayrılmış olan farklı bölümleri vardır.

Nakibey Plajı:

Büyükada’da görmeniz gereken yerler arasında bulunan bu plaj, yine aynı şekilde denize girmek için en uygun konumlar arasında bulunuyor. Aileler için uygun yerlerden biri olan bu plajda tatil sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü detay düşünülmüş durumdadır. Burada ailenizle birlikte sessiz ve huzurlu bir tatil yapmak için harekete geçebilirsiniz.

Bütçe dostu fiyatlar sunulduğundan dolayı ekonomi açısından da hiçbir şekilde zorlanmadan tatili sonlandırmış olacaksınız. Oldukça avantajlı tatil konumlarından biri olan bu plaj, aynı zamanda hafta sonları da sakin bir yapıya sahip olduğundan dolayı beğenilen yerlerden biri olmuştur.

Yorum Yazın