Konaklamak için seçilen oteller rahatlık, güven açısından son derece önemli. Tatilimiz boyunca küçük bir ev olarak kullandığımız otel odalarının da birtakım kuralları var. Bunlara uyulması sonucunda hem bizden sonra gelen misafirlere hem de odaları toplayan görevlilere son derece saygın bir tutum sergilemiş oluruz. İşte otel odalarının düzeni için yapılması gerekenler.

DAĞINIKLIK

Otel odaları bizim tatilimiz boyunca bir evimiz haline gelecek ancak bu evin de her yer gibi birtakım kuralları olduğunu unutmayın. Odayı gelir gelmez dağıtmamak adına bavulunuzdaki kıyafetleri düzenli şekilde dolaba yerleştirebilirsiniz. Bavulunuz yolun ortasında durmasından ziyade bavullar için hazırlanan masaya koyulabilir. Böylece giriş ve çıkışları kapatmazsınız.

En çabuk dağılan yerlerden biri de banyo. Sabun poşetleri, şampuan kapakları hemen hemen her yerde kendi halinde dağınık bırakılır. Mümkün olduğu kadar düzenli ve kuru bırakmaya çalışın. Ve en önemlisi saçlarınızı duşta yerlere atıp çıkarak giderlerin tıkanmasına neden olmayın. 

KİRLİLİK

Dağınıklık ile karıştırılan kirlilik ise görevliler açısından hoş bir konuk olmadığınızı ortaya koyar. İçeceklerin yerlere dökülmesi, güneş kremlerinin masalara sıçraması, dışarıda gezilen ayakkabılar ile odada gezilerek çamur, toz, toprak taşıması kirlilik için verilebilecek örneklerden. Özellikle tuvaletlere dikkat. Sizden sonra odayı temizleyecek olan görevlileri düşünerek temiz tutmanız gerekir.

HATIRA DİYE ODADAN BİR ŞEYLER ALINMASI

Otel işletmecilerinin en şaşırdığı ve mustarip olduğu olaylardan bir tanesi de otel odasından kaybolan eşyalar. Televizyon– klima kumandası, askılar hatta havlular bile sayılı olarak dağıtılan otel odalarından konukla birlikte yok olabiliyor. Otele ödeme yapıldığı için her şey konuklara ait diye bir kural yok. Bu nedenle otelin zimmetinde olan eşyalar yerine kaldığınız şehirden alabileceğiniz hediyelik hatıra eşyalar ile güzel günleri hatırlayabilirsiniz. 

EŞYALARIN YERİNİ DEĞİŞTİRME

Her otelin bir oda konsepti bulunmakta. Eşyaların yeri, düzeni standart konumdadır. Bu nedenle isteğe göre eşyaların yerini değiştirmek ve o şekilde bırakmak son derece hatalı bir uygulama. Eğer yataktan, koltuklardan ya da farklı bir mobilyadan şikâyetiniz varsa kendiniz yapmak yerine otel görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz. 

ODADA YEMEK YAPMAK

Odada mangal ve yemek yapmak otellerde yasaktır. Bu nedenle yemek vaktinde lokantaları ve otel restoranlarını kullanmak daha uygundur. Odada konuklar için çay – kahve makinası bulunur. İçecek hazırlamak dışında dışarıdan getirdiğiniz atıştırmalıklar sorun olmazken, yemek yapmak gibi dev bir işe girişmek otel kurallarına aykırı olacaktır.

KİBAR DAVRANIN

Her işletmede büyük bir sorun olan iletişim, aslında insanların kendilerinin kontrolünde olan bir durumdur. Mümkün olduğu kadar otel çalışanları ile kibar bir iletişim dili kullanmak sizin için de artı puandır. Yaşanılan tüm aksiliklerin uygun bir dille anlatıldığı zaman çözümü de bir o kadar kolay olur. Aksi takdirde tatiliniz tartışma dolu ve stres içinde geçebilir. 

ÇOCUKLARINIZA DA ÖĞRETİN

Evde koyduğunuz kurallar tatil diye otelde iptal olmasın. Çocuğunuza otelde nasıl davranması gerektiğini anlayacağı şekilde anlatın. Odada kazara kırılan, yırtılan bir eşya olduğu zaman bunu görevliler ile paylaşın. Yatakta yemek, boyama yapmak gibi beyaz çarşaflara zarar olabilecek aktiviteleri masada yapmasını isteyin. 

PATİLİ DOSTLAR

Evcil hayvanlar ile tatil yapmak hepimiz için çok keyifli. Ancak dikkat etmemiz gereken kurallar zincirini de unutmamak gerekir. Oda içinde tuvaletini yaparsa öylece bırakmak yerine temizleyin ve gerekirse personelden temizlik için destek isteyin. Mama ve su kaplarını dağınık bırakmayın. 

Siz de yurt içi otellerinde önceden tatilinizi hazırlamak isterseniz Holimax sizi bekliyor. Dilediğiniz oteli seçebilir ve hızlı bir şekilde rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.